Възпитана съм както по-голямата част от средната класа в България – учи, изкарвай добри оценки, влез в „елитно“ училище, запиши университет, работи и изгради кариера, създай семейство, плащай данъци, събирай за пенсия, живей уикенда и по празници, бъди като „всички останали“. Само дето никой не ми беше казал, че не всички останали живеят в тази рамка. Да, тя е най-разпространена, но определено не е единствената възможност.
В последните няколко години откривам нови алтернативи на „нормалния“ живот и разбирам, че пътят, в който съм възпитана, може и да не е моят. Не искам да кажа, че не е вариант за добър живот, а само, че не е единственият вариант. Пиша тази статия, защото често чувам хора да казват и показват, че не харесват нито работата си, нито живота си. Затова смятам, че е важно да разбираме, че съществува алтернативен избор.
Тук ще разгледам няколко варианта, без претенциите да съм изчерпателна. Това са само опциите, които до момента съм открила за себе си. Сигурна съм, че има още много алтернативи на живота от 9 до 5, които тепърва ми предстои да срещна.
![]() |
Снимка: Shwetha Shanker |
Образование
Тъй като тази статия е насочена най-вече към хора като мен – работещи и самостоятелни милениали, които имат нужда от повече алтернативи, училищното образование не е основна тема. Все пак мисля, че е важно да бъде спомената, тъй като алтернативите на конвенционалното образование всъщност могат да са много ползотворни. Не, тук не става въпрос за домашно обучение, въпреки че и това е някакъв вариант. Имам предвид училища, които наблягат на развитието на децата, а не на синус и косинус.Монтесори
В училищата, основани от Мария Монтесори, се фокусират върху ученето чрез правене. Всяко дете усвоява материала със собствено темпо, според нуждите си, а учениците си помагат помежду си. Основна цел е децата да се научат на самостоятелност и сами да намират грешките си, вместо някой строг учител да им се кара. Методът се тества и прилага успешно от над 100 години, a в световен мащаб има около 7 000 такива училища.Валдорф/Стайнер
Тук основната идея е у децата да се развият въображение и креативност. За да бъде усвоен по-лесно материалът, се използват творчески и игрови методи. Целта на валдорфските училища е да породят у детето любов към ученето, да го подготвят само да придава смисъл на живота си. Въпреки че по света съществуват едва около 1000 такива училища, в България също ги има.
Повече четете в блога на Лия, Contrabond