петък, 29 септември 2017 г.

12 алтернативи на живота от 9 до 5

Най-вероятно повечето от нас мислят, че в училищата не се преподават истински важните неща. Но ако трябваше да избера един вид знание, което ми се ще да бях получила по-рано, това е, че има алтернативен живот на стандарта „от 9 до 5“.
Възпитана съм както по-голямата част от средната класа в България – учи, изкарвай добри оценки, влез в „елитно“ училище, запиши университет, работи и изгради кариера, създай семейство, плащай данъци, събирай за пенсия, живей уикенда и по празници, бъди като „всички останали“. Само дето никой не ми беше казал, че не всички останали живеят в тази рамка. Да, тя е най-разпространена, но определено не е единствената възможност.

В последните няколко години откривам нови алтернативи на „нормалния“ живот и разбирам, че пътят, в който съм възпитана, може и да не е моят. Не искам да кажа, че не е вариант за добър живот, а само, че не е единственият вариант. Пиша тази статия, защото често чувам хора да казват и показват, че не харесват нито работата си, нито живота си. Затова смятам, че е важно да разбираме, че съществува алтернативен избор.
Тук ще разгледам няколко варианта, без претенциите да съм изчерпателна. Това са само опциите, които до момента съм открила за себе си. Сигурна съм, че има още много алтернативи на живота от 9 до 5, които тепърва ми предстои да срещна.

Снимка: Shwetha Shanker



Образование

Тъй като тази статия е насочена най-вече към хора като мен – работещи и самостоятелни милениали, които имат нужда от повече алтернативи, училищното образование не е основна тема. Все пак мисля, че е важно да бъде спомената, тъй като алтернативите на конвенционалното образование всъщност могат да са много ползотворни. Не, тук не става въпрос за домашно обучение, въпреки че и това е някакъв вариант. Имам предвид училища, които наблягат на развитието на децата, а не на синус и косинус.

Монтесори

В училищата, основани от Мария Монтесори, се фокусират върху ученето чрез правене. Всяко дете усвоява материала със собствено темпо, според нуждите си, а учениците си помагат помежду си. Основна цел е децата да се научат на самостоятелност и сами да намират грешките си, вместо някой строг учител да им се кара. Методът се тества и прилага успешно от над 100 години, a в световен мащаб има около 7 000 такива училища.

Валдорф/Стайнер

Тук основната идея е у децата да се развият въображение и креативност. За да бъде усвоен по-лесно материалът, се използват творчески и игрови методи. Целта на валдорфските училища е да породят у детето любов към ученето, да го подготвят само да придава смисъл на живота си. Въпреки че по света съществуват едва около 1000 такива училища, в България също ги има.


Повече четете в блога на  Лия, Contrabond

петък, 4 август 2017 г.

Натъпкани


Документалният филм „Натъпкани“ е филмът, който хранителната индустрия не желаят да гледате.
Всичките ефектни реклами са за печеленето на пари на огромните корпорации!
Гледайте филма, това ще промени отношението ви към онова, което пазарувате и слагате на масата в семейството си!

четвъртък, 23 март 2017 г.

Златните руни на Тракия (Част 1)/The Golden Runes of Thrace (Part 1)




Идват дни, в които скритите и заровени Свещени руни на Тракия възкръсват от пепелта като феникса, за да изумят онзи, който търси, да го изумят и възхитят и да царства над всичко, защото всяко Свещено Слово идва, за да царува над всичко. В тези руни е скрит ключът към силата и божествеността на траките – свещения народ, основател на най-древната човешка цивилизация, който пръв е сключил завет с Триединния Бог и чийто наследници продължават да пазят и до днес Могъщите думи, чрез които познават Истината и царуват с короната и жезъла на Правдата в този свят и в отвъдния.


сряда, 1 март 2017 г.

Мартеницата – йероглиф за живот


Ася Василева - етнолог

 Когато се говори за българската идентичност, задължително се споменава за мартеницата като уникално, специфично българско явление. Какво представлява мартеницата като ритуален предмет? Самата ѝ форма подсказва за кодираното послание, което древният българин е искал да изпрати чрез нея. Най-простият ѝ вариант са преплетени бял и червен конец. И другият, не по-малко популярен тип – бял и червен конец, в чиито два края висят фигурите на мъж и жена – т. нар. Пижо и Пенда.

Откъде може да тръгне изследването на символиката на мартеницата? От материала за изработка, начина на употреба, символика на цветовете, символика на фигурите. Мартеницата като магически предмет от обредния свят на българина всъщност може да ни каже много неща за предназначението си. Тази проста на пръв поглед плетеница от конци води към много препратки от различни вярвания и митологични представи за живота от древността.

Преденето и усукването на нишките от вълна е свещен акт, свързван най-вече с продължителността на живота и съдбата на човека. В пантеоните на почти всички индоевропейски народи богините на съдбата са предачки (и до днес е останал изразът „нишката на живота“). Ситуирана в този кръг от значения, на мартеницата може да се погледне като послание към неведомите сили относно именно съдбата и живота на общността и отделните ѝ индивиди. Още повече, като се вземе предвид времето, в което тя се появява като ритуален „посланик“ – ранната пролет, когато започва новият аграрен цикъл и предстои възраждане на цялата природа.

Мартениците се изработват от бял и червен вълнен конец. Значението на вълната като материя е широко изследвано от етнографите ни и схващането за силното ѝ знаково и обредно значение е неоспоримо. С червен вълнен конец се завързват китките, с него се правят знакови шевици, а най-голямо приложение има в магическата символика – против уроки и т.н. Вълната е еквивалент на средното пространство, а също носи способността на медиатор между световете. Тя се схваща като междинна материя с характеристиките си на принадлежност и към хаоса, и към култивирания от човека космос. С животинския си произход тя е част от дивото – долното. Но с преминаването ѝ през облагородяващите процеси на човешкия труд – предене, плетене, боядисване, тя е вече знак за космизиран хаос.

Вълната е вторият елемент в троицата – лен = горно/свято, вълна = светът на земните, кожа = долния свят (хаосът). Интересни изследвания има в този смисъл около начина на обличане на древните българи – ленена риза (свързвана с най-светите моменти от живота на човека – кръщение, сватба, смърт), вълнени горни дрехи (видимият облик) и кожени елеци и кожуси (обточени с кожа краища на дрехите с предпазна функция). Това е може би тема за друго изследване, но според мен може да се свърже с троичния състав на човека – дух, душа и тяло. Може би подобно послание има и в тройните ковчези, в които са погребвани египетските мумии – като преходът от свято към по-примитивно е именно отвътре навън (злато-дърво-камък).

Задължително трябва да се обърне внимание на символиката на цветовете. Червеното е цветът на живота, на кръвта. Другите цветове се определят от древния българин като „заспали“ – мъртви. Това е особено показателно в кодекса на цветовете, използвани при изработване на шевиците по дрехите. Червеният цвят е изобилно употребяван в женските украси – шевици. Според някои етнографи той е знак за фертилност. Широко застъпен в дрехите на младите жени и девойки, той е абсолютно забранен за старите жени. Изчезването му от шевиците на дрехата е послание за спиране на кръвта – менопаузата, т.е. край на размножаването и в някакъв смисъл – смърт. Жената като раждаща живот се припокрива със символиката на червеното = кръв, живот. Затова и женската фигура от двойката мъж-жена в мартеницата е червена. Фигурата прилича на египетския йероглиф – АНХ – живот, който представлява осморка с отворени краища. Оприличава се също на веригата на ДНК.

Мъжът в тази двойка е бял. Бялото, както стана дума в един от по-предните абзаци, е част от парадигмата горно-свято-дясно-правилно-небесно в опозиция на долно-примитивно-ляво-диво-земно. В това според мен не може да се търси неравнопоставеност на мъжа и жената в древното общество.

По-скоро жената е материализирането на нещата – раждането, а мъжът е главителството – реда на йерархията. Ред, който е много важен за оцеляването на култивираното пространство, и срещу това никой не е искал да противостои. Още повече, че в самото оплитане на червения и белия конец има нещо много интимно и любовно свързващо. „Белият“ мъж е обичайният образ за древната българска общност.

Доказано е, че характерното облекло за мъжете по нашите земи открай време е „белодрешното“ – с естествения цвят на вълната. Черните мъжки дрехи са източно влияние, проникнало по време на турското робство.

Важна информация за предназначението на мартеницата ни дава и начинът, по който тя се носи. Закачена до сърцето, тя е изповед на сърдечното желание на човека за сила и живот. Вързана на ръката - позив за благославяне на плода от труда на тези ръце. Въобще връзването като акт е с много древна символика – то е равно на заповядване, овладяване.

Йероглифите са съставени от един символ или от комбинация от символи – може би тези своеобразни йероглифи в контекста на мястото, в което се появават, това дообогатява и насочва за смисъла.

Показвайки чрез този образен език желанията си пред властващите сили, от които зависи изпълнението им, древният българин не спира до тук. Той се подсигурява и по още един магичен начин, че ще бъде чут. Свалянето на мартеницата става едва при виждането на щъркел – прелетна птица – йероглифът за душа в древноегипетски – БА – изобразява блатна птица – образ на небесен посланик, който ще отнесе до „горните земи“ това, за което се молим. (За връзката между древноегипетските йероглифи и тракийското пиктографско писмо виж в поредицата „Тракийското писмо декодирано 1-4″ от д-р Стефан Гайд).

Веднъж свалена, мартеницата не се оставя къде да е. Тя се закача на цъфнало дърво – препратка към дървото на живота. Или се скрива под камък, а той е символ на нещата, които стоят, и на думите, които непременно се сбъдват – „Казана дума, хвърлен камък.“

Сигурно има още много символи и значения на мартеницата, които могат да се открият и тълкуват. Но за мен най-вдъхновяващо е изключителната оригиналност и многообразие на начините за изказване и предаване на послания. Този магичен, образен език е наистина безценно наследство, оставено ни от най-дълбока древност. Нашите предци са търсели да придават смисъл на всеки свой жест и са схващали себе си като „живи думи“, като „живи послания“, които непременно ще постигнат желания отговор и ще привлекат силите да сбъднат желанията им … „Каквото повикало, такова се обадило“.

А ние днес какви думи изричаме с начина, по който се носим, и какъв ответ ще ни споходи?